Aby czytać dalej kliknij w obrazek poniżej lub link do źródła wiadomości.Link do źródła wiadomości:
OGAE Second Chance 2023: znamy reprezentanta Polski!

Jak co roku, kluby fanowskie Konkursu Piosenki Eurowizji dają szansę utworom, które nie zdołały wygrać swoich rodzimych preselekcji. Który utwór z Tu Bije Serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję zdobył najwięcej głosów, i będzie reprezentował Polskę w OGAE Second Chance – najpopularniejszym konkursie organizowanym przez kluby OGAE?

OGAE Second Chance to kolejna inicjatywa organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji. Jedną z nich jest także konkurs drugiej szansy, który ma za zadanie wyłonić najlepszą piosenkę, która NIE wygrała swoich własnych preselekcji. Który utwór wybrali członkowie OGAE Polska, i jak wyglądała historia naszego kraju w tym właśnie plebiscycie?

OGAE Second Chance 2023 – kto z Polski?

W tym roku członkowie OGAE Polska mieli do wyboru 8 piosenek, spośród stawki konkursowej Tu Bije Serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję. Swoje głosy oddało aż 165 osób, a punktację przyznawano od 10 do 1 (pomijając 9). W ten sposób piosenka z największą liczbą głosów, będzie reprezentować nasz kraj w fanowskim konkursie. Wyniki prezentują się następująco:

  • 9. miejsce: Yan Majewski Champion
  • 8. miejsce: AhlenaBooty
  • 7. miejsce: Kuba Szmajkowski You Do Me
  • 6. miejsce: Natasza Ubrańska Lift U Up
  • 5. miejsce: Maja HyżyNever Hide
  • 4. miejsce: FeliversNever Back Down
  • 3. miejsce: Alicja SzemplińskaNew Home
  • 2. miejsce: Dominik DudekBe Good
OGAE Second Chance: wyniki końcowe (grafika: OGAE Polska)

Pierwsze miejsce z liczbą 1491 punktów, i tym samym tytuł reprezentanta Polski na OGAE Second Chance 2023 zdobywa Jann z utworem Gladiator, laureat drugiego miejsca preselekcji Tu Bije Serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję i zwycięzca w głosowaniu widzów.

OGAE Second Chance 2023: Jann reprezentantem Polski w konkursie (grafika: OGAE Polska)

OGAE Second Chance – co wiemy o konkursie?

Fani zrzeszeni w klubach OGAE wskazali swoje ulubione utwory z preselekcji od 1986 roku. Najwięcej zwycięstw – bo aż 18 ma na swoim koncie Szwecja. To właśnie oni tryumfowali w ubiegłym roku, a właściwie utwór In i dimman w wykonaniu duetu Medina. Utwór zajął trzecie miejsce w finale Melodifestivalen, ustępując Cornelii Jakobs i Andersowi Bagge. Drugie miejsce pod względem zwycięstw zajmują Włochy i Wielka Brytania (5 wygranych). Podium zamyka Hiszpania i Norwegia z czterema zwycięstwami na koncie. Warto zaznaczyć, że oceniane są nie tylko same piosenki, ale i ich prezentacja na żywo na scenie preselekcji.

Polskie piosenki biorą udział w OGAE Second Chance od początku publicznych preselekcji w Polsce w 2003 roku. Dwukrotnie polskie propozycje trafiły do pierwszej dziesiątki: Wilki Here I am (drugie miejsce w preselekcjach w 2003 roku) – zajęli ósme miejsce oraz Man Meadow Viva la musica (trzecie miejsce w preselekcjach w 2008 roku) – zajęli trzecie miejsce. Wyczekiwane zwycięstwo nadeszło z Margaret i jej hitem Cool me down. Choć w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2016 ustąpiła Michałowi Szpakowi, w plebiscycie drugiej szansy triumfowała z dorobkiem 277 punktów. W 2022 roku Polskę reprezentował Kuba Szmajowski z utworem Lovesick, zdobywając 16. miejsce.

The post OGAE Second Chance 2023: znamy reprezentanta Polski! appeared first on Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.