Eurowizja Junior 2023 z trzecim udziałem Niemiec! Zwyciężczynią selekcji internetowych została Fia, która wystąpi w Nicei ze swoim utworem Ohne Worte (pl. Bez słów).

Internauci z Niemiec, Austrii i Szwajcarii mogli głosować na stronie KiKA.de od 8 do 17 września. W tym samym czasie głosowało międzynarodowe jury. W jego skład weszło dziesięciu ekspertów muzycznych z kilku krajów. Zasiedli m.in. piosenkarze Kelvin Jones z Zimbabwe i Anglii, Tom Gregory z Anglii i Christopher z Danii. Pozostali członkowie jury pochodzili z Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji i Niemiec, a także z Polski.

Do wyboru było pięciu kandydatów ze swoimi propozycjami. Zostały one wcześniej wybrane wewnętrznie przez NDR. Cała piątka młodych artystów zaprezentowała minutę swojej piosenki w tej samej scenerii.

Eurowizja Junior 2023: kandydaci tegorocznej selekcji w Niemczech. / fot. Eurovision.de

Eurowizja Junior 2023: Wyniki niemieckich selekcji online

Ranking według głosowania publiczności miał połowę wpływu na ostateczne wyniki, a na drugą połowę złożyły się punkty międzynarodowego jury. W przypadku remisu o zwycięstwie decydowało głosowanie publiczności.

Wyniki głosowania internautów

 1. Fia – Ohne Worte
 2. Rahel – Believe
 3. Adriano – Be My Girl
 4. Toby – Stand Up
 5. Lenny – Lieben lernen

Wyniki głosowania jury

 1. Fia – Ohne Worte
 2. Toby – Stand Up
 3. Rahel – Believe
 4. Lenny – Lieben lernen
 5. Adriano – Be My Girl

Łączne wyniki

 1. Fia – Ohne Worte
 2. Rahel – Believe
 3. Toby – Stand Up
 4. Adriano – Be My Girl
 5. Lenny – Lieben lernen
Eurowizja Junior 2023: kandydaci tegorocznej selekcji w Niemczech. / fot. Eurovision.de

Eurowizja Junior 2023: kiedy zostanie wydana pełna wersja utworu i teledysku?

Wraz z dzisiejszym ogłoszeniem rozpoczyna się dalsza praca dla Fii. Powstanie oficjalna wersja studyjna piosenki. Odbędą się także nagrania oficjalnego teledysku. Efekty zobaczymy i usłyszymy 13 października.

Kim jest Fia?

Fia mieszka z rodziną w Berlinie, a urodziła się w Szanghaju. Jej hobby jest występowanie na scenie. Śpiewa i tańczy bez przerwy, ale uwielbia też wspinać się i pływać. Zrobiła wrażenie w tegorocznym sezonie The Voice Kids w Niemczech i dzięki pomocy niemieckiej zwyciężczyni Eurowizji, Leny Meyer-Landrut, dostała się do finału. Fia zachwyca nie tylko swoim śpiewem, ale także tłumaczeniem tekstów piosenek na język migowy. Do robienia tego zainspirowała ją jej młodsza siostra. Piosenka Ohne Worte (pl. Bez słów) także opowiada o więzi między dwójką rodzeństwa. Oznacza to, że język migowy powróci na Eurowizję Junior po tym, jak pojawił się podczas występu Viki Gabor na Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach.

Niemcy na Eurowizji Junior

Niemcy dołączyły do stawki w 2020 roku, kiedy Susan z utworem Stronger With You zajęła ostatnie, 12. miejsce. W 2021 roku w Paryżu reprezentantką Niemiec była Pauline z piosenką Imagine us. Suma 15 punktów od jury (16. miejsce) i 46 punktów w głosowaniu online (14. miejsce) dała łącznie 17. miejsce na 19 państw.

Eurowizja Junior 2021, Niemcy, Pauline
Eurowizja Junior 2021: na scenie Pauline, reprezentantka Niemiec. / fot. JuniorEurovision.tv (Andres Putting)

Eurowizja Junior 2023 – co wiemy?

21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w niedzielę 26 listopada Nicei. Miejscem konkursu jest 9-tysięczna hala Palais Nikaïa. To druga w ciągu trzech lat edycja organizowana przez Francję. Slogan konkursu brzmi Heroes. Po pięciu startach z udziału wycofał się gościnnie występujący nadawca z Kazachstanu.

Po kilku edycjach Europejska Unia Nadawców zrezygnowała z możliwości prezentowania podczas występów wcześniej nagranych nakładek wideo. Ponadto wszyscy wykonawcy będą musieli występować na żywo i nie wolno będzie wykorzystywać sprzętów usprawniających wokal uczestników. To pierwsza w historii edycja konkursu, w której wystąpią wszystkie państwa tzw. Wielkiej Piątki.

W widowisku udział weźmie 16 państw:

Eurowizja Junior 2023, Nicea, Heroes
Eurowizja Junior 2023 odbędzie się w Nicei. Sloganem konkursu będzie „Heroes”. / fot. Eurovision.tv

Źródła: Eurovision.de, NDR, KiKA.de, ESC kompakt

The post Eurowizja Junior 2023: Fia reprezentantką Niemiec! appeared first on Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji.Aby czytać dalej kliknij w obrazek poniżej lub link do źródła wiadomości.Link do źródła wiadomości:
Eurowizja Junior 2023: Fia reprezentantką Niemiec!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.